U petak večer, 14.6. na Olimpijskom stadionu u Berlinu susretom između Njemačke i Škotske počinje sedamnaesto Evropsko prvenstvo u nogometu.
Domaćin Eura je Njemačka i to po treći put. Nakon 1972 i 1988 kada je organizator prvenstva bila Zapadna Njemačka, Euro 2024 je prvo koje organizuje ujedinjena Njemačka.
Domaćin, po običaju otvara veliko takmičenje, a prvi protivnik “Pancerima” je reprezentacija Škotske. Pored ove dvije selekcije u grupi A još se nalaze Švicarska i Mađarska.
Grupa u kojoj je reprezentacija koju predvodi Julian Nagelsmann svakako prvi favorit, ali daleko od toga da će imali lagan zadatak na putu da osvoje prvu poziciju što je primarni cilj ekipe u prvoj fazi takmičenja.
Nagelsmann uglavnom voli da igra u sistemu 4-3-3 gdje mu je osovina Kross, Gundoghan glavni pokretač igre, te dvojac koji bi trebao ekipi da omogući stabilnost i kontrolu posjeda. Na lijevoj strani napada trebao bi se naći mlada zvijezda Levekusena Florian Wirtz , a na desnoj izbor je između dva igrača Bayerna, koje će Nagelsmann rotirati ovisno o potrebi i protivniku, a to su Musiala i Sane.
Najveći problem za selekciju Njemačke jeste nedostatak klasične “devetke” barem u prvih 11
Naime, najviše šansi da bude starter u sredini napada ima Kai Havertz koji se puno bolje snalazi na poziciji “lažne devetke” ili krilnog napadača nego li u sredini samog napada. Izuzev topnika Borusije Dortmund Niclasa Fullkruga, ni na klupi Nagelsmann nema puno riješenja na toj poziciji. Tu su još Thomas Muller koji također nije klasični napadač, te Stuttgartov Denis Undav.
Komadant u zadnjoj liniji bit će Antonio Rudiger, koji se prije dvije sedmice okitio titulom klupskog prvaka Evrope, a jedinica na golu i dalje je neprikosnoveni Manuel Neuer, u kojeg selektor Nagelsmann ima veliko povjerenje
Nakon poraza od Turske i Austrije, te remija sa Meksikom, te prilično neuvjerljive igre u prijateljskim susretima ekipa trostrukog evropskog prvaka podigla je formu u narednim mečevima, pa tako “panceri” u četiri meča u 2024 godini imaju tri pobjede i jedan remi.
Javnost u Njemačkoj, gotovo uvijek od svoje nacionalne vrste očekuje borbu za sami vrh, a kada ste domaćin, titula evroposkog prvaka podrazumjeva se kao cilj čitave nacije
Njemačka je do sada bila tri puta prvak Evrope, a posljednji put 1996 u Engleskoj, kada su zlatnim golom Olivera Beirhofa došli do titule. Pored tri titule Njemačka je igrala u još tri finala u kojima je ostala bez trofeja. Posljednji put 2008 na stadionu Ernest Happel u Beču, kada je Fernando Tores svojim pogodkom srušio snove popularnog Elfa o četvrtoj tituli prvaka Evrope.
Mogu li Njemci sada napokon do titule, ostaje da se vidi. Svakako da se radi o jednim od glavnih favorita, po kvaliteti, tradiciji, mentalitetu, ali i činjenici da su domaćini što uvijek nosi određenu prednost na velikim takmičenjima.
PROTIVNICI U GRUPI
Škotska
Tipična ostrvska ekipa koja je drugi put uzastopno na Euru. najveći broj igrača igra u Engleskoj Premier ligi ili Championshipu, ili u domaćem prvenstvu
Selektor Steve Clarke je prilično fleksibilan trener koji voli da mijenja formaciju, i da sisteme igre prilagođava od utakmice do utakmice. Tako je u zadnja četiri meče Škotske izveo svaki put različitu formaciju, ali ona najčešća koju preferira jeste sa pet igrača u zadnjoj liniji, dok ostatak formacije, te zahtjevi igračima idu zavisno od protivnika i onoga što konkretno želi u datom momentu.
Selekcija koje je kroz kvalifikacije pokazala kvalitet, te pobjedama kući nad Španijom i Gruzijom, i u gostima kofd Norveške ostvarila ključnu prrednost i osigurala direktan plasman na Evropsko prvenstvo kao druga u kvalifikacionoj grupi.
Snažna ekipa, sa dosta discipiline, igra zasnovana na duelu, dugim loptama, prekidima i vrlo direktnom igrom prema naprijed stvorit će puno problema svim ekipama u grupi, i možemo reći da Škoti imaju pravo da se nadaju proasku u drugi krug.
Švicarska
Reprezentacija koju već godinama gledamo na velikim takmičenjima, te čiji je glavni adut upravo kontinuitet igranja velikih utakmica. Švicarci pored redovnih učešća na velikim takmičenjim, gotovo pa redovno prolaze bar grupu, a u nastavku takmičenja, vrlo često ih je jako malo dijelilo do nekog velikog rezultata.
Ekipa ni na ovom turniru nema velikih imena i zvijezda. Tim koji sa kluše vodi Murat Yakin je prije svega jako dobro izbalansiran i dobro pokriven na svim pozicijama
Ono što je nepoznanica jeste u kojem sistemu će Yakin da igra, budući da je u zadnje tri utakmice mijenjao formacije čak i u toku samih mečeva.
U svakom slučaju Švicarsak želi konačni isorak generacije, i jedan sjajan rezulatat koji svi čekaju
Somer, Akanji, Schar, Freuler, Xhaka, Shaqiri i ostali momci itekako imaju i kvalitet i iskustvo, a uz malo sreće, ovaj Euro može biti njihov.
Mađarska
Zemlja u kojoj je nogomet u blagoj ekspanziji. Mađari su već treći put zaredom na Euru, nakon godina izostajanja sa velikih takmičenja. Nema sumnje da je tom doprinjelo i širenje i promjena formata samo Europskog prvenstva, ali to ne umanjuje napore Mađara da nogomet u svojoj zemlji podignu na veći nivo.
Nominal su možda u ovoj grupi najslabija ekipa, ali daleko od toga da nemaju šansi da uhvate drugi krug. Njihov najveći problem je nedostatak širine i kvalitete na klupi, ali i činjenice da su prilično domaćinska ekipa koja kući može dobiti svakoga, dok na strani, ili na neutralnom terenu na turniru ovog formata često zakažu
Najveća zvijezda je svakao Liverpolov Dominik Szoboszlai, te napadač Freiburga Rolanad Sallai, kao i dvojac iz Lepiziga, golman Peter Gulacsi i stoper Willi Orban.
Selektor je Italijan Marco Rossi koji preferira prilično zatvoren sistem, baziran da na tranziciji bez pretjerane želje za kontorolom posjeda i igrom u polju.
Hoće li to Mađarima biti dovoljno da izađu iz nimalo lagane grupe,pokazat će nam vjerovatno prva utakmica sa Švicarskom.